• Na czym polega spawanie stali?

  Na czym polega spawanie stali?

  Spawanie to metoda łączenia przedmiotów (zazwyczaj stalowych albo z tworzyw sztucznych) poprzez ich nagrzewanie i następie stopienie. Jakie są najczęściej spotykane metody spawania stali i czym się one charakteryzują?

  Metody łączenia tworzyw

  Spawanie to najpowszechniej wykorzystywany sposób łączenia rożnych metali, w tym również stali czarnej i nierdzewnej. Czynność ta może przebiegać na różne sposoby, dlatego też wyróżniamy m.in. spawanie:

  • gazowe,

  • żużlowe,

  • w osłonach (MIG, TIG, MAG),

  • plazmowe,

  • elektronowe.

  Spawanie stali metodą TIG

  Jedną z najczęściej stosowanych metod łączenia stali jest metoda TIG. Dochodzi w niej do wytworzenia łuku dzięki nietopliwej elektrodzie wolframowej, która znajduje się w osłonie obojętnego gazu. Jedną z zalet tej techniki jest fakt, że pozwala na spawanie nawet bardzo cienkich elementów mających 0,5 mm grubości. Warto wspomnieć również o wysokiej jakości spoiny powstającej na styku elementów, a także o jej czystości, co wynika m.in. z dużej kontroli nad ilością generowanego w procesie ciepła. Metoda TIG sprawdza się zwłaszcza do spawania stali nierdzewnej i stosujemy ją także naszej firmie.

  Spawanie stali metodą MIG/MAG

  Drugą metodą spawania stali, która również jest bardzo uniwersalna, jest MIG/MAG. Polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego pojawiającego się pomiędzy topliwą elektrodą, a powierzchnią spawanego tworzywa. Czynność tę przeprowadza się w osłonie różnych gazów. Przy metodzie MIG stosuje się gazy chemicznie obojętne, np. argon, zaś przy metodzie MAG używa się gazów aktywnych, takich jak CO2. Zaletą tej technologii również jest wysoka wydajność, dobra jakość powstających spoin (wiele zależy jednak od praktycznych umiejętności spawacza), a także dość niski koszt materiałów spawalniczych. W metodzie MIG/MAG wyższe będą jednak koszty zakupu urządzeń spawalniczych, a także wysokiej jakości wyposażenia.

  Spawanie metodami TIG oraz MIG/MAG to najpopularniejsze metody łączenia, które stosuje się nie tylko przy stali, ale również innych metalach.