Czym jest toczenie CNC i gdzie jest wykorzystywane?

obróbka na tokarce cnc

Wykonywanie precyzyjnych przedmiotów poprzez toczenie jest niemożliwe bez użycia najnowszych maszyn CNC. W pełni skomputeryzowane, perfekcyjne wynalazki są w stanie osiągnąć dokładność przy wytwarzaniu identycznych detali, nie tylko dla jednego elementu, ale dla całej partii.

Na czym polega toczenie CNC?

Toczenie CNC to proces zautomatyzowany i bardzo precyzyjny. Jego zobrazowanie nie jest trudne – polega ono na skrawaniu powierzchni konkretnego materiału przy pomocy bardzo ostrych noży tokarskich. Przedmiot, który umieści się w tokarce, wprawiany jest w ruch wirowy i w tym momencie nóż tokarski, pracujący w ruchu liniowym, skrawa warstwę materiału tak, jak zostało to zapisane w parametrach wprowadzonych do maszyny. Są one wpisywane do systemu przy pomocy komputera przez doświadczonego tokarza.

Wykorzystanie toczenia CNC

Toczenie CNC pozwala na precyzyjną obróbkę metali, co wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, przede wszystkim w branży automotive oraz w rolnictwie. Jeżeli chodzi o motoryzację, toczenie pozwala na produkcję części samochodowych do nowych aut, ale także części zamiennych. Tokarki, które mają dialogowy system programowania, pozwalają na obróbkę stali, a nawet aluminium, co swoje zastosowanie znajduje w lotnictwie.

Rolnictwo rozwija się bardzo szybko. Komponenty z metalu wytworzone dzięki toczeniu CNC wykorzystywane są między innymi przy produkcji kombajnów. Dzieje się tak ze względu na ich poziom wytrzymałości oraz dopasowania elementów. Prace tokarskie dzięki planowaniu i organizacji są podstawą, aby finalny efekt był taki, jaki zostanie zamierzony w początkowym projekcie.